SDK nedir? oyuncakhobi.com
DRONEÜRÜN İNCELEME

SDK nedir?

7kviews

Yazılım geliştirme kiti (SDK) belli bir yazılım paketi, yazılım çatısı, donanım platformu, bilgisayar sistemi, oyun konsolu, işletim sistemi ve bunlara benzer bir platform için uygulama üretmeyi sağlayan yazılım geliştirme araçlarından oluşan yazılımdır.

SDK nedir? oyuncakhobi.com

Belli bir programlama dili için basit bir uygulama programlama arayüzü (API) ya da gömülü sistem ile konuşturmayı sağlayan karmaşık bir donanım olabilir. Genellikle yazılım geliştirme kitleri hata ayıklama ve diğer yardımcı programları içerirler, ve tamamı belli bir tümleşik geliştirme ortamı (IDE) içerisinde bulunur. SDK’lar aynı zamanda genellikle referans materyalindeki önemli noktaları açıklamak üzere örnek kod ve destek sağlayan teknik notlar ve diğer destek dökümantasyonu içerirler.

SDK’lar belli lisanslar altında yazılım geliştirmeye uygun olmayacak şekilde lisanslanmış olabilir. Örneğin, kamuya açık olmayan SDK muhtemelen bir özgür yazılım ile uyumsuz olacaktır, tabi tam tersi de mümkün olabilir. LGPL SDK’lar ise kamuya açık olmayan lisanslarla yazılım geliştirmeye genel olarak uygundur.

Bir yazılım mühendisi genellikle SDK’yu hedef sistemin geliştiricisinden alır. Çoğu SDK internet üzerinden indirilebilir durumdadır. SDK’ların çoğu geliştiricileri sistemi veya dili kullanmaya yönlendirmek için sağlanır. Bazen bu bir pazarlama aracı olarak da kullanılabilir.

SDK kütüphanesinde genel olarak şunlar bulunur;

  • Programlamaya destek olacak yardım ve geliştirme dökümanları
  • Programlama araçları ve gelişmiş yardımcı araçlar
  • Ekstra plug-in, fonksiyon ve yazılım araçları

SDK yakın zamanda gelişen drone teknolojisi ile birlikte insansız hava araçları için üretilen uygulamalarda araçları kullanılan bir kaynak kodudur.