HABERLER

Lipo bataryalardaki C değeri nedir ve bataryalar üzerindeki önemi nedir?

30views

LiPo bataryalar ile uğraşırken en önemli ama gözden kaçan ön koşul, bunları okuyabilme ve anlayabilmektir. Nihayetinde tanınması gereken dört derecelendirme vardır: Kapasite (mAh), Voltaj (V), Hücre Sayısı (S) ve Deşarj Hızı (C).

LiPo Deşarj Oranı (“C” Derecelendirmesi)

Voltaj ve Kapasite, ister hız ister çalışma süresi olsun, aracın belirli yönleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu verileri anlamak daha kolaydır. Deşarj Derecesini (bundan sonra C Değeri olarak anacağım) anlamak biraz daha zordur ve LiPo pillerin en abartılı ve yanlış anlaşılan yönlerinden biridir.

C Derecelendirmesi, LiPo pilinize zarar vermeden çekebileceğiniz maksimum akımı – amper olarak ölçülür – söyleyen bir güvenlik göstergesidir. Maksimum akım çekişini hesaplamak için kapasiteyi (mAh) de bilmeniz gerektiğinden C Derecelendirmesi tek başına biraz yanıltıcı olabilir. Formül aşağıdaki gibidir:

Maksimum Akım Çekişi = Kapasite x C Derecesi

işte maksimum güvenli sürekli amper çekişini öğrenmenin yolu:

50C = 5 x Kapasite (Amper cinsinden)
Örnek pilimizin C Derecelendirmesinin hesaplanması: 50 x 5 = 250A

Yani, 5000mAh kapasiteli ve C Derecesi 50 olan bir 2S LiPo’nuz olsaydı, maksimum akım çekişi 5000mAh (5A) x 50C = 250A olurdu. Teorik olarak önerilen çekme miktarının üzerine çıkabilirsiniz, ancak bu, LiPo pilinizin aşırı ısınmasına ve sonuçta ona zarar vermesine neden olur.

C Derecelendirmesi, LiPo pillerinizi ne kadar hızlı şarj ettiğinizi belirlemek için de kullanılabilir. Deneyimli bir hobi uzmanı size “LiPo’nuzu 2C’de şarj etmenizi” söyleyebilir. Bu, pilinizi amper (A) x 2C cinsinden kapasite akımında şarj etmek anlamına gelir. Yani, 5000mAh kapasiteli aynı 2S LiPo’ya sahipseniz, LiPo’nuzu 2C’de şarj etmek, 10A — (5A) x 2C’de şarj etmek anlamına gelir.

Dikkat: çoğu pil paketi üzerinde maksimum şarj C değeri ve Amp değeri belirtilir, Bu oran maksimumdur, aşmanız pilinize zarar verecektir.

Lipo C derecesi aynı zamanda şarj hızıyla da ilgilidir

C derecesi aynı zamanda LiPo pilin şarj edilme hızını (veya şarj sırasında LiPo’ya ne kadar akım pompalandığını) belirtmek için de kullanılır.

LiPo’yu 1C’nin altında şarj etmek çoğu üreticinin tavsiyesidir. Pili 1 C oranında şarj etmek, pil kapasitesinin şarj edilmesi anlamına gelir. Örneğin 4S 1550 mAh pil takımı için 1 C 1550 mA anlamına gelir yani 1,55 amperde şarj edilmesi gerekirken 4500 mAh pil 4,5 amper şarj kullanır vb.

Her ne kadar şarjın C derecesini arttırmak şarj süresini kısaltsa da, pil ömrü için pilin C değeri daha yüksek olsa bile 1C’yi aşmadan şarj edilmelidir.

25c ve 50C LiPo pil arasındaki fark nedir?

Farklı C sınıfına sahip piller arasındaki en önemli fark, yüksek değerli pillerin yük altında voltaj düşüşlerinden daha az etkilenmesidir.

C Değeri ihtiyacını nasıl hesaplarım?

Maksimum güvenli akım hesaplama formülü:

Maksimum Akım Çekimi = pil Kapasitesi (A) x C Derecelendirmesi

1550mah 5s 100C: Maksimum Akım Çekişi = 1,55A x 100C=155A
4500mah 6s 50C : Maksimum Akım Çekişi = 4,5A x 50C=225A

Bu da 155/230 amperi aküye zarar vermeden sürekli olarak deşarj edebileceğimiz anlamına geliyor. Ayrıca C derecesini artırmanın veya pil kapasitesini artırmanın Maksimum Akım Çekişini artırabileceği de belirtilebilir.

120C Lipo Batarya
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x