HABERLER

DLP ve LCD Projektör ler: Hangisi Size Uygun?

1.5kviews

DLP projektör ile LCD projektör arasındaki farklar nelerdir ve ihtiyaçlarınıza göre hangisini seçmelisiniz?

Farkı Anlamak: DLP Projektör ve LCD Projektör

DLP ön projektörler, genellikle sınıflarda ve iş ortamlarında eğitim için bağımsız bir şekilde çalışırken, Sıvı Kristal Ekran (LCD) projektörler video gösterimi için daha çağdaş seçenekler sunar.

LCD ve DLP Projektörlerin Karşılaştırması: Avantajları
Hangi projektör tipinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu daha iyi anlamak için bu LCD ve DLP projektörlerin avantajlarını göz önünde bulundurun.

DLP veya LCD Projektör Arasında Seçim Yapma
DLP projektör ve LCD projektör seçeneklerinizi tartarken mevcut özelliklere, güçlü yönlere ve cihazın kullanım amacınıza bakmak yararlı olabilir.

Farkı Anlamak: DLP Projektör ve LCD Projektör

DLP veya dijital ışık işleme teknolojisi 1987’de ortaya çıktı. Günümüzde DLP ön projektörler, genellikle sınıflarda ve iş ortamlarında eğitim amaçlı olarak bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. Yonga setlerinden oluşan DLP’nin kendisi, dijital bir mikro ayna cihazının veya sayısız küçük aynanın kullanımını içeren optik mikro-elektro-mekanik teknolojiye dayanır. DLP çipi, medya dosyalarınızın yakalanması ve yansıtılmasında hayati öneme sahiptir ve dönen bir renk tekerleği, yansıtılan amaçlanan görüntülere dönüşen desenler oluşturmak için kırmızı, mavi ve yeşil ışık yayar.

Sıvı Kristal Ekran (LCD) projektörler video, hareketsiz görüntüler veya dijital dosya ve verileri göstermek için önceki modellere göre daha çağdaş seçenekler sunar. LCD projektör, ışığı önce bir metal halojenür lamba aracılığıyla ve ardından ekrandaki kırmızı, mavi ve yeşil öğeleri işlemek için ışığı üç panele bölen bir prizma veya dikroik filtreler (“sıvı kristal”) grubu aracılığıyla yönlendirir. . Polarize ışık paneller boyunca hareket eder ve açık ve kapalı pikseller ışığın geçip geçmediğini veya engellenip engellenmediğini belirler. Bu açık ve kapalı piksel serisi, projektörün çıkışında gökkuşağı efekti oluşturan renkler oluşturur.

LCD ve DLP Projektörlerin Karşılaştırması: Avantajları

Küçük işletmelere, kurumsal şirketlere ve hatta kişisel kullanıma yönelik çok çeşitli projektörler bulabilirsiniz. Hangi projektör tipinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu daha iyi anlamak için bu LCD ve DLP projektörlerin avantajlarını göz önünde bulundurun.

LCD Projektör Avantajları

 • LCD projektör lambaları, küçük bir alanda bile yüksek ışık kapasitesi sağlayabilir.
 • Herhangi bir düz yüzey, görüntüleme amacıyla bir ekran görevi görür.
 • Bu projektörler genellikle slayt gösterilerini, filmleri, videoları ve fotoğrafları anında görüntülemek için kompakt ve son derece taşınabilir çözümler sunar.
  • LCD projektörler hobiciler ve DIY meraklıları arasında popüler olmaya devam ediyor.
  • LCD’ler DLP’lerden daha yüksek kontrast oranına sahip olma eğilimindedir.
 • Algılanan kontrast, DLP projeksiyonununkine benzer, hatta daha iyi değildir.
 • Benzer şekilde 3LCD projektörlerde de bir yerine üç çip bulunur ve bu sayede standart LCD projektörlere göre daha az elektrik tüketimi ve daha yüksek parlaklık sağlanır.
 • 3LCD projektörler çoğu durumda en sessiz modeller olma eğilimindedir.

DLP Projektör Avantajları

 • DLP teknolojisi, önden projeksiyon cihazlarının yanı sıra kompakt, mobil ekran projeksiyon sistemlerinin pico kategorisinde de büyük bir pazar payına sahip olmaya devam ediyor.
 • Görüntü projeksiyonu pürüzsüz ve sarsıntısızdır.
 • Gri tonlamalı doğrusallık ve geometri etkileyicidir.
 • Işık kaynağı kıyaslandığında kolaylıkla değiştirilebilir, dolayısıyla projektörün ömrü de daha uzun olabilir.
 • Aktif ve pasif 3D projeksiyon ekonomiktir ve ulaşılabilirdir.
 • Sıvı olmayan bileşenler daha fazla ekran boyutu çok yönlülüğü sağlar.
 • Renk spektrumu daha geniş bir aralığa sahiptir. Bir DLP projektör en fazla yedi rengi işleyebilir ve gerçek siyaha en yakın olanı elde edebilir.
 • DLP projektörler neredeyse hiç bakım gerektirmez.

DLP veya LCD Projektör Arasında Seçim Yapma

DLP projektör ve LCD projektör seçeneklerinizi tartarken mevcut özelliklere, güçlü yönlere ve cihazın kullanım amacınıza bakmak yararlı olabilir.

Projektör satın alma kararınızı yönlendirmenize yardımcı olması için bu önemli noktaları göz önünde bulundurun ve projektör satın alma kılavuzumuzu mutlaka okuyun:

Bu satın alma için bütçe aralığı nedir?

Bu ticari bir satın alma mı yoksa kişisel bir satın alma mı? Kullanım amacı nedir?
Projektör için hangi kalite düzeyi kabul edilebilir? Kalite arttıkça fiyat da muhtemelen artacaktır.
Projektörün başka yerlerde kullanılmak üzere seyahat etmesi gerekecek mi?
Hangi özel özellikler mevcut ve bunlar bu kararı vermede ne kadar önemli?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x