HABERLER

Lipo bataryalar nasıl şarj edilmeli ?

75views

LIPO PİLLER NASIL ŞARJ EDİLİR: BAŞLANGIÇ KILAVUZU

İşte LiPo’larınızı güvenli bir şekilde nasıl şarj edeceğinize dair basit bir kılavuz. Daha önceki yazımızda Lityum Polimer (AKA “LiPo”) piller nedir incelemiştik, eğer okumadıysanız Lipo üzerindeki değerleri anlamak için mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Lipo şarjınızı güvenle yapmak istiyorsanız bu değerleri mutlaka anlamanız gerekmekte.

LiPo Batarya üzerindeki Rakamları ve Harfleri Anlamak

LiPo bataryalar ile uğraşırken en önemli ama gözden kaçan ön koşul, bunları okuyabilme ve anlayabilmektir. Nihayetinde tanınması gereken dört derecelendirme vardır: Kapasite (mAh), Voltaj (V), Hücre Sayısı (S) ve Deşarj Hızı (C).

Yukarıdakilerin her birinin ne anlama geldiğini anladıysanız, o zaman zaten bir adım öndesiniz. Bunu yapmadıysanız, bir şarj cihazının yanına gitmeden önce lütfen LiPo’nuzdaki Rakamları ve Harfleri aşağıda detaylı okuyunuz.

Voltaj / Hücre Sayısı
Bir LiPo hücresinin nominal gerilimi 3,7 V’tur. Yukarıdaki 7.4V pil için bu, seri olarak iki hücre olduğu anlamına gelir (bu, voltajın birbirine eklendiği anlamına gelir). Bu nedenle bazen insanların “2S” pilden bahsettiğini duyacaksınız – bu, Seride 2 hücre olduğu anlamına gelir. Yani iki hücreli (2S) paket 7.4 V, üç hücreli (3S) paket 11.1V vb.

Nominal voltaj nedir?
Nominal voltaj, bir pil paketinin varsayılan dinlenme voltajıdır. Pil endüstrisi, pilleri karşılaştırmaya bu şekilde karar verdi. Bununla birlikte, hücrenin tam şarj voltajı değildir. LiPo piller 4.2V/hücreye ulaştıklarında tamamen şarj olmuş olurlar ve daha sonra detaylı olarak tartışacağımız minimum güvenli şarjları 3.0v/hücredir. 3.7v hemen hemen ortadadır ve bu hücrenin nominal yüküdür.

Doğru Şarj Cihazını Seçmek

Bugün piyasadaki çoğu RC şarj cihazı, farklı pil türlerini şarj etme kapasitesine sahip olacaktır. Farklı pil türleri farklı kimyasal özelliklere ve şarj gereksinimlerine sahip olduğundan, uyumsuz bir şarj cihazının kullanılması sonuçta bir kazaya yol açabilir.

Bir şarj cihazı ararken, “Uyumlu Piller” bölümünü iyice kontrol ettiğinizden emin olun. Bu kılavuz için İmax B6 Digital Lipo Pil Batarya Şarj Cihazı‘yu kullanacağız.

Lipo Şarj Parametrelerinizi Belirleme

LiPo’larınızı fiilen şarj etmeye gelince, yapılandırmanız gereken yalnızca üç değişken vardır. Bu üç değişken Pil Tipi, Hücre Voltajı (V) ve Akım Ayarıdır (A).

Pil Tipi açıklayıcıdır, şarj cihazınızda LiPo seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Hücre Voltajı, sahip olduğunuz LiPo tipine bağlı olarak değişebilir ve genellikle kendi hücrenizin maksimum voltajına ayarlanmalıdır. Normal LiPo’lar için bunu 4,2V’a, LiFes için 3,6V’a ve LiHV için 4,35’e ayarlayın.

Geçerli Ayar, pilinizi ne kadar hızlı şarj ettiğinizi belirlediğinden biraz yanıltıcı olabilir. Tavsiye edilen şarj oranını aşarsanız, LiPo’nuz aşırı ısınabilir ve alev alabilir. Genellikle yeni başlayanların LiPo’larını 1C’de şarj etmelerini öneririz. 1C, pilinizi her 1000 mAh için 1A’da şarj etmek anlamına gelir. Yani 3000 mAh pil için 3A’da, 5000 mAh pil için 5A’da şarj edersiniz.

Örnek olarak 2700mAh 3S 30C LiPo alarak, parametreleri şu şekilde ayarlayacağız:

  • Pil Tipi: LiPo
  • Hücre Voltajı: 4.2
  • Mevcut Ayar: 2.7A

Lipo Şarj Etme Zamanı

Piliniz için doğru lipo şarj parametresini belirledikten sonra, bunları şarj cihazınızda seçin.

Lipo Şarj ayarları (Örnek Görünüm – Bataryanıza göre değişiklik gösterir)
Her şey ayarlandığında ve doğru göründüğünde, konektörlerinizi ilgili girişlerine takın.

Şarj etmeye başlamadan önce, kaza riskini korumak ve azaltmak için LiPo’nuzu bir güvenlik çantasına koymayı unutmayın.

Her şey yerine oturduğunda, sadece “Başlat” düğmesine basın. Şarj olan bir pili asla gözetimsiz bırakmayın. Biraz dışarı çıkmanız gerekirse, şarj cihazını durdurun ve döndüğünüzde devam edin. Bataryanız tamamen şarj olduğunda, Imax B6 bir bildirim sinyali verecek ve şarjı otomatik olarak durduracaktır.

LiPo pillerinizi asla 2 ila 3 günden fazla tam şarjda bırakmayın. LiPos’unuzu yakın zamanda kullanmayı planlamıyorsanız, pili tekrar kullanmaya hazır olana kadar depolamak üzere pillerinizi 3,6V – 3,8V’a kadar boşaltmanızı önemle tavsiye ederiz.

LiPo pili şarj etmek için:

Şarj cihazı için uygun bir duvar adaptörü seçin, çıkışın 11-18V aralığında olması ve diğer ucunda B6 şarj cihazına takılacak bir DC varil konektörünün olması gerekir. (Not: Şarj cihazının çıkış akımı değeri, pilin şarj hızını belirler; bu nedenle, pili yüksek bir şarj hızında şarj etmek istiyorsanız duvar adaptörünüzün bu göreve hazır olduğundan emin olun.

Şarj cihazı açıldığında şarj cihazının LiPo şarj modunda olduğunu görmelisiniz. Pili bu modda şarj etmeyin, bu LiPo piller için geçerli değildir. INC düğmesine bir kez bastığınızda şarj cihazı LiPo dengeli şarj moduna geçmelidir.

Her pil, bir pil monitörü kullanarak pilin durumunu izlemek için kullanılan bir JST-XH konektörüyle birlikte gelir. B6 şarj cihazının yan tarafında bu konektörü barındırabilecek portları görebilirsiniz. B6 şarj cihazı, 2S’den 6S’ye kadar derecelendirilmiş pilleri şarj etme kapasitesine sahiptir. Pilin JST konektörünü şarj cihazına takın.

Kutuyla birlikte gelen konnektörü kullanarak akünün artı ve terminallerini şarj cihazına bağlayın. Her zaman önce negatif terminali bağladığınızdan emin olun. Artı kutbu bağlarken ufak kıvılcımlar çıkabilir ama endişelenmeyin.

Bağlandıktan sonra START tuşuna bir kez girin, şarj hızının yanıp söndüğünü göreceksiniz, şarj hızını uygun şekilde ayarlayın (Örneğin adaptörünüz 1A sağlıyorsa 0,5A şarj hızını aşmayın). Bu ayarlandıktan sonra, BAŞLAT düğmesine tekrar basın, bu akü voltajının yanıp sönmesini sağlayacaktır. INC ve DEC düğmelerini kullanarak bunu artırın veya azaltın ve uygun şekilde ayarlayın. İşiniz bittiğinde, BAŞLAT düğmesine uzun bastığınızda bir uyarı sesi duyabilirsiniz ve pil şarj olmaya başlayacaktır (Not: Bağlantıda herhangi bir hata varsa hata görüntülenecektir).

Bireysel hücre şarjını kontrol etmek için pil şarj olurken INC düğmesine bir kez basın.
Şarj ederken daima aküyü izleyin ve STOP düğmesi kullanılarak herhangi bir zamanda durdurulabilir.

Drone pili ve şarj cihazı seçimi

Ana hatlarıyla belirttiğimiz adımlar felaketten kaçınmanıza yardımcı olsa da, ilk etapta doğru pilleri seçerek kendinizi birçok sorundan kurtarabilirsiniz. İnternette çoğu zaman kimin ürettiği ve kimin sattığı hakkında çok az bilinen pilleri ve şarj cihazlarını satılık olarak bulabilirsiniz ve bu yarım yamalak seçeneklerden bazıları yüksek yangın riski taşır. Düşük kaliteli malzemeye sahip veya köşeyi kesen tasarımlara sahip pillerin, drone pillerinde yaygın olduğu gibi, çarpıldığında veya yüksek hızda şarj edilip boşaltıldığında alev alma olasılığı daha yüksektir.

Güvenlik sertifikasını ve özelliklerini arayın. Cadex’ten Greg Funk, mümkün olan en ucuz pilleri satın almak ne kadar cazip gelse de, kullanımının güvenli olduğunu doğrulamak için IEC 62133 (veya eşdeğeri) ve UN38.3 sertifikalı pilleri aramanızı önerdiğini söyledi. Her pil listesinde sertifikalara sahip olup olmadığı belirtilmez ve bazen sertifikaları bulmak için üreticinin web sitesini araştırmanız gerekir.

Pil üreticileri bazen bütçe pillerinin daha ağır ve daha az maliyetli olmasını sağlamak için ekstra güvenlik özelliklerini (örneğin, basit bir yumuşak plastik ambalaj yerine sert plastik bir kabuktan vazgeçerek) ortadan kaldırır. Maliyeti biraz daha yüksek olsa bile, bu tür ekstra dayanıklılık özelliklerine veya diğer dikkat çekici güvenlik özelliklerine sahip markaları aramanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Programlanabilir bir pil şarj cihazını tercih edin. Doğru pilleri seçmek ne kadar önemliyse, doğru şarj cihazını da seçmeye özen gösterin. Drone pilotu Oscar Liang’ın yazdığı gibi, programlanabilir bir şarj cihazı ekstra maliyete değer çünkü pilin tasarlandığı gibi şarj edildiğini ve boşaldığını kontrol etmek ve saklamadan önce tamamen boşaltmak gibi daha fazla pil yönetimi görevi gerçekleştirmenize olanak tanır. Greg Funk ayrıca pille aynı üreticinin ürettiği şarj cihazlarının kullanılmasını da önerdi.

En ucuz isimsiz markalardan, drone üreticileri tarafından üretilen daha gelişmiş pillere kadar tüm drone pilleri, onları etkili ve güvenli tutmak için ekstra özen gösterilmesinden yararlanabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x