HABERLER

Akü Takviye Cihazı – Jumpstarter – Atlama marş motoru neye yarar?

72views

Akü Takviye Cihazı – Jumpstarter – Atlama marş motoru aynı ürünün farklı isimleridir. Bu ürünler akü şarj cihazı değildir ve akünüzü şarj etmezler. Bitmek üzere olan akünüzü takviye ederek aracınızı çalıştırmanızı sağlarlar. Bitmiş akülerde ise çalışmazlar.

AKÜ TAKVİYE CİHAZI İLE AKÜ ŞARJ CİHAZI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Akü takviye cihazı ne işe yarar, kısaca örnek senaryoya bir bakalım: Hava soğuk ve ıslak, sabahları yola çıktığınızda hava hâlâ karanlık ve üstüne bir de geç kalıyorsunuz. Arabanıza biniyorsunuz ve yola çıkıyorsunuz ama sonra kaçınılmaz olan şey geliyor; araba çalışmıyor. Şimdi ne var? Atölyenizde Jstar Jump-Start powerbank ve akü şarj cihazının bulunduğunu hatırlıyorsunuz. Hızla cihazlardan birini kapmak için koşuyorsunuz. Peki arabanızı zamanında çalışır duruma getirmek için hangisini seçmelisiniz? Şanslısınız ki, bu blog yazısını okuyorsunuz.

Akü şarj cihazları ile takviye marş motorları arasında gerçekten hiçbir fark olmadığına inanmanızı isteyen bazı insanlar var. Onlara göre ikisi de bir aracı çalıştırmak gibi aynı görevi yerine getiriyor. Bir aracı çalıştırabilecekleri doğru olsa da, bunun ötesinde yanılıyor olamazlar. Takviye marşları, atlama kabloları, atlama paketleri veya diğer adlarla satılanlar acil durumlarda kullanılabilecek harika araçlardır, ancak bunların hiçbiri akü şarj cihazı değildir ve yalnızca acil durumlarda kullanılmalıdır.

Benzininizin bittiğini ve sizi zor durumdan kurtaracak yalnızca bir galonluk bidonunuzun olduğunu düşünün. Bir sonraki varış noktanız bir benzin istasyonu olacaktır. Akünüze de aynı şekilde davranın ve mümkün olan en kısa sürede akü şarj cihazıyla tamamen şarj edilmesini sağlayın.

  • Akü şarj cihazı Akü Takviye cihazı olarak kullanılabilir mi?
    Bir arabayı takviyeyle çalıştırmak için akü şarj cihazı kullanılamaz. Yalnızca bir araba aküsünü yeniden şarj etmek için kullanılabilir; bu, akünün boyutuna ve kullanılan araç şarj cihazının gücüne bağlı olarak genellikle birkaç saatten birkaç güne kadar sürer.
  • Akü Takviye cihazını her zaman takılı bırakabilir misiniz?
    Birçok teknisyen, başarılı bir başlangıçtan sonra, üniteyi yeniden şarj etmenin hızlı ve kolay bir yolu olduğunu düşünerek, atlama marş motorunu bağlı bırakır. Bu uygulamadan kaçınmalısınız. Faydadan çok zarar verecektir.

Akü takviye Cihazları Nasıl Çalışır?

Muhtemelen başınıza geldi: nihayet birkaç saatlik işten sonra veya uzun bir yolculuktan yeni döndüğünüzde, aracınıza gidiyorsunuz. Sürücü koltuğuna geçip motoru çalıştırmaya çalışıyorsunuz – ancak bir türlü çalışmıyor. İster eski bir akü, ister dışarıdayken yanlışlıkla ışıkları açık bırakmış olun, bitmiş bir akü gününüzü mahvedebilir. Otomotiv güvenlik uzmanları, arabanızda her zaman aktarma kabloları taşımanızı tavsiye eder, ancak etrafta size yardımcı olacak başka biri yoksa bu sizin için pek iyi olmaz. Bir Akü Takviye cihazını yanınızda taşımak sizi hızlı ve güvenli bir şekilde yola geri döndürebilir. Yoldan geçen birinden yardım alıp aracınızı takviye ile çalıştırmaya gerek kalmadan yola geri dönmenize yararlar.

Akü Takviye cihazı nedir, neye yarar?

Akü Takviye cihazları yada Jump starter, motorunuzu çalıştırmak için yeterli gücü sağlamak üzere özel bir yüksek akımlı Lityum-İyon pil kullanarak çalışır. Bu piller yeniden şarj edilebilir. Çoğu zaman birden fazla aracı tek bir şarjla çalıştırabilirler ve hatta bazı modeller, akıllı telefonlar veya tabletler gibi cihazlarınızı şarj etmek ve onlara güç sağlamak için taşınabilir bir güç bankası görevi görebilir. Çoğu portatif takviye marş motoru, benzinli ve dizel motorlu binek otomobillerde ve hafif hizmet kamyonlarında soğuk hava nedeniyle çalışmayan, ışıklar açık bırakılmış veya yakılmamış bir aküyü kolayca çalıştırabilecek şekilde tasarlanmıştır. bir süre sürdü.

Akü Takviye Cihazı Nasıl Kullanılır?

Portatif Akü Takviye Cihazını nasıl kullanacağınız modele bağlı olacaktır. Aracınızı güvenli ve etkili bir şekilde çalıştırmak için her zaman üretici talimatlarını okumalı ve bunlara uymalısınız.

Doğrudan Aküye Bağlantı ile Akü Takviye Cİhazı Kullanımı

-Takviye kablosu kıskaçlarını Akü Kutup başlarına bağlayın (önce Kırmızıyı Artıya, sonra Siyahı Negatife)
-Takviye kablosunu cihazınıza bağlayın
-Takviye kablosu üzerindeki yeşil LED’in yanmasını bekleyin ve ardından aracınızı çalıştırın.
-Takviye kablosunu cihazınızdan ve ardından aküden ters sırada (Siyah sonra kırmızı kablolar) ayırın.

Araç birkaç denemeden sonra çalışmazsa, akünün aşırı ısınmasını önlemek için takviye marşınızın çalışmayı durdurabileceğini (veya “kurtarma moduna” girebileceğini) unutmayın. Bu, araç aküsü takviye ile çalıştırılamayacak kadar boşalmışsa meydana gelebilir.

Akü Takviye Cihazı Güvenli midir?

Üreticinin talimatlarına göre kullanıldığında takviyeler tamamen güvenlidir ve araç aküsünün bitmesi durumunda elinizin altında olması inanılmaz derecede faydalı bir araçtır. Yol yardımının size gelmesini beklemeniz veya arabanızı veya kamyonunuzu çalıştırırken yardım istemek için yoldan geçen bir aracı durdurmanız gerekmeyecek. Hatta bazı durumlarda aracınız, takviye kablolarının başka bir araçtan akünüze ulaşmasını zorlaştıracak veya imkansız kılacak şekilde park edilmiş olabilir, bu da kendi takviye cihazınıza sahip olmanızı paha biçilmez kılar.

Herhangi bir taşınabilir akü takviye cihazını kullanmadan önce, tamamen şarj olduğundan ve tüm kabloların ve fişlerin iyi durumda olduğundan emin olun. Hasar görmüş veya üzerinde değişiklik yapılmış, suya batırılmış veya yağmura, kara veya diğer neme maruz kalmış bir cihazı asla uzun süre kullanmayın. Portatif takviye cihazları, propan tanklarının yakını veya bir teknenin yetersiz havalandırılan sintinesi gibi yanıcı duman veya gazların bulunduğu ortamlarda veya kıvılcımların veya açık alevin (sigara dahil) yakınında kullanılmamalıdır.

Aracınız tam şarjlı bir takviye cihazı kullandıktan sonra çalışmazsa, akü tamamen bitmiş veya hasar görmüş olabilir veya marş motoru, alternatör veya başka bir sistemle ilgili bir sorununuz olabilir. Boşalmış bir akünün ötesine geçen altta yatan bir sorun olup olmadığını belirlemek için arabanızı bir tamirciye götürmek en iyisidir. Her durumda, taşınabilir bir jump starter kendiniz, sevdikleriniz ve hatta diğer mahsur sürücüler için inanılmaz derecede yararlı bir araç olabilir.

Neden jump starter almalısınız ?

İşte arabanızda her zaman jump starter bulundurmanız için beş neden.

Hiç bitmiş bir araba aküsü ile yolda kaldınız mı? Sinir bozucudur. Muhtemelen başka bir sürücünün arabanızı takviye kablolarıyla yeniden çalıştırmaya yardım etmesi için saatlerce beklemek zorunda kaldınız. Kimse gelmediyse, bir araba çekme servisini aramanız gerekti. Yoğun bir programınız varsa (çoğumuzun var), yolda zaman kaybetmek isteyeceğiniz en son şeydir. En son boşalmış bir araba aküsüyle uğraşmanızdan bu yana uzun zaman geçmiş olabilir. Arabanızı çalıştıramamak gününüzü mahvedebilir ve dost canlısı bir komşunun bir çift aktarma kablosu ve açık bir motor kaputu ile kurtarmaya gelmesi her zamankinden daha az olasıdır.

1- Aracınızı Jump Starter ile Anında Çalıştırın

Yukarıda söylediğimiz gibi, jump starter yada Akü Takviye cihzı, boşalmış bir akü için acil bir çözüm sunar. Tek yapmanız gereken marş motorunun iki kablosunu arabanıza ve aküsüne bağlamak, takviye marşını açmak ve ardından arabanızı normal şekilde çalıştırmak. Araç aküsü şarj cihazları da faydalı olabilir, ancak bunlar motoru doğrudan çalıştırmak yerine aküyü yavaşça doldurmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, hızlı bir düzeltmeye ihtiyacınız varsa, hızlı marş tam size göre – kullanımlar arasında şarj etmeyi unutmayın.

2- Taşınabilirlik ve Kolay Kullanım

Pil şarj cihazlarının aksine, jump starter modelleri genellikle oldukça küçük ve taşınabilirdir ve çoğu zaman günümüzün bazı büyük güç bankalarından çok daha büyük değildirler. Bazı modeller bir torpido gözüne kolayca sığar, ancak arabanızı çalıştırmak için ihtiyacınız olan tüm gücü sunar.

Kullanımları da çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, Jum Starter ın kırmızı artı kelepçesini araç akünüzün artı kutbuna takmak, ardından siyah eksi kelepçeyi araçtaki sağlam, temiz ve ideal olarak boyanmamış bir metal parçasına bağlamak. Şimdi atlama marşını açın, ardından arabanızı normal şekilde çalıştırın.

Kelepçelerini çıkarın, arabayı kapatın ve işiniz bitti.

Genel bir kural olarak, daha büyük jump starter modelleri daha güçlüdür, daha fazla şarj tutar ve daha büyük motorlu araçları çalıştırabilir. Ayrıca, daha küçük modellere göre şarj başına daha fazla çalıştırma sağlayabilirler.

3- Jump Starter ile Telefon ve diğer Cihazları USB Şarj edin

Günümüzün Jump Starter modellerinin çoğu, akıllı telefonlar gibi cihazları şarj etmek için USB bağlantı noktalarına sahip taşınabilir güç bankaları gibi de çalışır. Henüz çok azı en yeni USB-C bağlantısını sunuyor, ancak USB-A sıradan bir bağlantı, başlatıcıyı tekrar şarj etmek için mini USB kullanılıyor.

Çok daha büyük olduğu kabul edilen bazı takviyeli marş motorlarında, normalde duvar prizine takacağınız aygıtlara güç sağlamak için prizler bile bulunur. Bu şekilde, arabanızı temizlemek için jet yıkayıcılar ve elektrikli süpürgeler gibi dış mekan ürünlerine güç sağlamak için atlama marşını kullanabilirsiniz. Bu daha büyük başlatıcıların USB kablosu yerine duvar prizi ile şarj edilmesi gerekir.

4- Jum Starter modelleri genellikle Bir İkaz Işığı Barındırır

Büyük ve küçük birçok atlama başlatıcı, entegre bir LED meşale ile birlikte gelir. Bu, her türlü nedenden dolayı kullanışlı olabilir, ancak özellikle arabanız gece çalışmıyorsa ve kaputun altını görmeniz gerekiyorsa.

Daha büyük atlama yolvericilerin meşaleleri, ne yaptığınızı görmenize yardımcı olmak için yere oturabilecekleri ve arabanıza doğru açılı olacak şekilde konumlandırılmıştır. Hatta bazıları daha iyi aydınlatma için bir çift meşale ile birlikte gelir.

5- DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN DAHA UCUZ

Potansiyel olarak günü kurtarabilecek bir ürüne fiyat biçmek zordur, ancak hızlı başlangıçlar söz konusu olduğunda, çoğu şaşırtıcı derecede uygun fiyatlıdır. Aracınızın sahip olduğu motor boyutunu çalıştıracak kadar güçlü bir Jump Starter almayı unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x